KINDLY SHARE THIS STORY:

Governor Biodun Oyebanji of Ekiti State has approved the appointment of Senior Special Assistants (SSAs), Technical Advisors (TAs) and Special Assistants (SAs), to man specific offices in the government.

In a press release signed by the Governor’s Special Adviser on Media, Mr. Yinka Oyebode, the recent appointment marks the initiation of the first of two batches to be unveiled.

All Nigeria Latest News reports that the appointments take effect from January 1, 2024.

Governor Oyebanji, in extending congratulations to the newly appointed individuals, encouraged them to view their roles as opportunities to serve the people of the state and actively contribute to the administration’s development agenda.

The list are as follows:

SENIOR SPECIAL ASSISTANTS

SN NAME DESIGNATION

  1. Funmi Adeyemo SSA, Social Development
  2. Kayode Alakinyede SSA, Documentation
  3. Lawal Moshood Adegoke SSA, Grassroots Communications (North)
  4. Dele Owoju Coordinator, Non-State Actors/ Commander, Peace Corp
  5. Niyi Adedipe

Coordinator, Grazing Management Programme

  1. Wale Adakeja SSA, Political Affairs
  2. Ige Oladipupo

SSA, Intra-Party Relations

  1. Bunmi Talabi SSA, Special Projects
  2. Akinwumi Mojeed Olaoluwa SSA, Special Interest Groups (I)
  3. Mr. Francis Akinlabi SSA, Special Outreach
  4. Busuyi Ayorinde SSA, Political Surveillance
  5. Barr. Taju Akingbolu SSA, Legal Matters
  6. Hon. Andrew Femi Ojo SSA, Rural Development
  7. Mrs Fausilat Oseni Adesina SSA, Grassroots Mobilisation
  8. Mosunmola Tunji Saliu SSA, Women Empowerment (Central)
  9. Barr. Tunji Lawal SSA, Civil Society Matters
  10. Dr. Jimlas Ogunsakin SSA, Public Health
  11. Lanre Fasuan SSA Project Monitoring (Central)
  12. Boluwade Kehinde SSA Project Monitoring (South)
  13. Demola Obanise SSA, Environment and Waste Management
  14. Babawale Daramola SSA, Logistics
  15. Dauda Lawal SSA, Community Development & Internal Relations
  16. Deji Adesokan SSA, Traffic Management
  17. Mr. Kayode Fatomiluyi SSA, Labour Matters
  18. Oluyede Fatai SSA, Teachers Affairs (State)
  19. Mr Sulaiman Muhyindeen Olu
    SSA, Public Enlightenment (North)
  20. Olatoye Kanmi SSA, Electronic Media
  21. Afolabi Olurotimi SSA, Local Government Affairs
  22. Tunji Amodi SSA, Investment & Commerce
  23. Otunba Tayo Olatunbosun SSA, Local Business Development
  24. Usikaye Olayemi SSA, Mobilization (North)
  25. Mr. Fatai Sulaiman SSA, Social Inclusion
  26. Isaac Idowu Joseph Ajayi SSA, Special Duties (II)
  27. Alhaja Sherifat Ogunsakin SSA, Faith-Based Organisations I
  28. Mrs Arojo Taiwo Adebimpe SSA, Akure Liaison Office
  29. Mrs. Funmilola Adedire SSA, Special Interest Groups (II)
  30. Dr. Eunice Apeke Fasanmi SSA, Advocacy & Public Affairs
  31. Anifowose Sunday SSA, Teachers (Federal)
  32. Obanise Gbenga SSA, Disability Affairs
  33. Hon. Fajuyi Ige SSA, Community Engagement and Enlightenment I
  34. Mr. Segun Asubiojo SSA, Farmsteads Coordination
  35. Ademola Adeusi SSA, Public Enlightenment (Central)
  36. Mr. Abdulateef Jamiu Adebowale SSA, Public Advocacy
  37. Chief Adeniyi Adekunle SSA, Agric. (NALDA)
  38. Hon. Dada Abiodun John SSA, Governor’s Office
  39. Adeyeye Mobolaji Johnson SSA, Physical Planning
  40. Reuben Awoyemi SSA, Community Matters (North)
  41. Kolawole Genge SSA, Governor’s Office
  42. Orewole Rotimi SSA, Governor’s Office
  43. Mrs. Kikelowo Ajayi SSA, Governor’s Office
  44. Opeyemi Agbede SSA, Consumers’ Protection
  45. Nnamdi Chuckwu Igwe SSA, Igbo
  46. Mr. Fola Afolalu SSA, Urban Development
  47. Mrs. Busayo Tolulope Adeusi SSA, Community Relations (South)
  48. Olarewaju Femi SSA, Project Monitoring (North)
  49. Chief Layokun Abiodun Sunday SSA, Traditional Chiefs Affairs
  50. Chief Niyi Idowu SSA, Public Affairs
  51. Mrs. Malomo Agbajeola Toyin SSA, Special Interest Groups (III)
  52. Mrs Yusuf Habibat Fayokemi SSA, Information Management
  53. Princess Adejoke Adetoyinbo Ojo SSA, Community Matters
  54. Mrs. Bola Salami SSA, Economic Development
  55. Dotun Adegbulugbe SSA, Digital Communications
  56. Odoko Tokunbo Tola SSA, Women Advocacy, North
  57. Mr. Dayo Famoyegun SSA, Cooperatives’ Development
  58. Mr. Biodun Borisade SSA, New Media
  59. Hon. Akinloye Akinyemi SSA, Mobilization (South)
  60. Oyeyemi Adeola Oluwatobi SSA, Values Orientation
  61. Fakunle Olasupo Lucas SSA, Public Affairs (II)
  62. Omosilade Sunday SSA, Special Duties (I)
  63. Rt. Hon. Dele Olugbemi SSA, Non-State Security
  64. Barr. Tosin Ogundele SSA, Citizens Rights
  65. Mr. Tunji Ogunlola SSA, Regional Development
  66. Hon. Tope Olanipekun SSA, Strategy
  67. Tunji Aribasoye SSA, Monitoring & Evaluation (OTSD)
  68. Tayo Babarinde SSA, Finance
  69. Dr. Ayolo Bakare Abdul SSA, Public Advocacy
  70. Rev. Felix Atoki SSA, Vocational Education
  71. Prince Tunde Aladegbami SSA, Special Duties (III)
  72. Miss Mary Adetiba SSA, Students Affairs

TECHNICAL ADVISORS

SN NAME DESIGNATION
1 Engr. Kayode Ilesanmi TA, Agric& Food Security
2 Arc. Temitope Oni-Jimoh TA, Public Buildings & Infrastructure
3 Hon Rotimi Faleye TA, Employment
4 Omotoso Victor TA, Wealth Creation
5 Hon Muyiwa Olukosi TA, Policy Evaluation
6 Mr. Olu-Aluko TA, Strategic Engagements
7 Ade Fasoyin TA, Change Management (OTSD)
8 Chief Biodun Akin-Fasae TA, Servicom
9 Mr. Ayo Ojo TA, Youth Inclusion

  1. Mrs Folu Ogunlayi TA, Business Development

SPECIAL ASSISTANTS

SN NAME DESIGNATION

  1. Toba Fatunla SA, Service Delivery
  2. Oba Matthew SA, Digital Media (I)
  3. Felix Olafimihan Olorunsola SA, Mobilisation (I)
  4. Adeboboye Ajayi SA, Mobilisation (II)
  5. Kunle Arokodare SA, Food Security
  6. Babatunde Rotimi SA, Mobilisation (III)
  7. Eniola Olabode Samuel SA, Party Matters
  8. Omojola Mokunfayo Oladele SA, Internal Security
  9. Mrs. Olusola Ogundare SA, Community Affairs (North)
  10. Mr. Tunde Adesanya SA, Sports Development
  11. Miss Obayemi Dolapo SA, Mobilization (IV)
  12. Obanise Gbenga SA, People With Disabilities
  13. Ojo Oluwatosin Ayodele SA Public Enlightenment (I)
  14. Toyin Tuase SA, Governor’s Office
  15. Ale Funmilayo SA, Community Relations
  16. Arimi Yau Owoeye SA, Faith Based Organisation (Muslim)
  17. Ogunleye Adenike Lydia SA, Women Relations
  18. Rasheedat Shittu SA, Values Orientation
  19. Akinlade Ojo SA, Civic Orientation
  20. Temitope Adegbite Hammed SA, Community Relations
  21. Kasali Femi SA, New Media (I)
  22. Abiodun Gbenga Israel SA, Private Sector
  23. Fadipe Ebenezer SA, Artisans
  24. Sulaiman Nasiru SA, Ethnic Relations (Ebira)
  25. Funso Lateef SA, Grassroots Communications
  26. Mrs. Mary Faje SA, Community Matters (South)
  27. Yewande Aribasoye SA, New Media (II)
  28. Bimpe Fajuyi SA, Strategic Communications
  29. Mrs. Funke Owolabi SA, Women Advocacy (Central)
  30. Ayodele Timothy SA, Service Matters
  31. Abiodun Femi Macbeny SA, Capacity Development
  32. Mrs. Nike Ajisafe SA, Community Matters (Central)
  33. Mr. Sanya Ogundele SA, Governor’s Office
  34. Ayodele Alofe SA, Domestic Affairs (II)
  35. Dada Ibijowo SA, Governor’s Office
  36. Chief Ayodele Ayeni SA, Establishment Matters
  37. Jinadu Yinusa Olalekan SA, Governor’s Office
  38. Mrs. Bose Balogun SA, Governor’s Office
  39. Okocha Olumide Fidelis SA, Internal Affairs
  40. Samuel Oyewole Gbenga SA, Special Outreach
  41. Joseph Okafor SA, Igbo (North)
  42. Sunday Obi SA, Igbo (Central)
  43. Nnamdi Inwuchukwu SA, Igbo (South)
  44. Seun Ibitoye SA, Strategy
  45. Ademiloye Moses SA, Inter-Agency Coordination
  46. Eniola Olabode Samuel SA, SEMA
  47. Mrs Yemisi Afolabi SA, Women Development
  48. Ms Bisi Coker SA, Social Inclusion
  49. Mrs Nike Ajisafe Popoola SA, Women Advocacy
  50. Mr Demola Ayoola SA, Rural Development
  51. Mr. Sanya Ogundele SA, Domestic (I)
  52. Mr. Gbenga Ogundare SA, Public Transsportation
  53. Mr. Sunday Oyerinde SA, Local Govt Affairs
  54. Mr. Arowolo Olubayo SA, FADAMA
  55. Mr. Femi Andero SA, Town Unions & Association
  56. Husseini Kehinde Asobobola SA, Industrial Development
  57. Hon. Odunayo Aribamikan SA, Mobilisation (V)
  58. Mr. Fatai Jamiu SA, Environment (Flood Mgt)
  59. Mr. Adeniyi Oluwafemi SA, Water Resources
  60. Hon. Ewo Francis Odeyemi SA, Community Mobilization
  61. Bolarinwa Omolade Ayoola SA, Political Matters (Inter-Party)
  62. Hon. Ropo Kolawole SA, SEMA
  63. Toyin Oluwasola SA, Legal Matters
  64. Dele Afolabi SA, Business Development
  65. Deac. Ojo Ogunsesin SA, Faith Based Organisation (I)
  66. Bukky Kumuyi SA, Mobilization (VI)
  67. Umude Onome Grace SA, Photography
  68. Oyetunji Bukola Alaba SA, Domestic (III)
  69. Sola Durodola SA, Non-State Security
  70. Ayomide George Femi-Ojo SA, Special Duties
  71. Adedara Temitope Adejugbe SA, Domestic (IV)
  72. Olu-Ajayi Maxwell Olusegun SA, Youth Development
  73. Gabriel Adesoji SA, New Media

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *